Co je duševní onemocnění

Nejprve je třeba dozvědět se něco víc o duševním onemocnění. Vždy se lépe vyrovnáváme s tím, čemu rozumíme. Možná, že má tvůj rodič nějaké potíže poprvé nebo už dlouhou dobu. Asi si děláš starosti co se děje a kde se to vzalo? Některé děti si myslí, že zavinily nemoc rodiče, když hodně zlobí, perou se se sourozencem nebo se špatně učí. To není pravda. Nic z toho, co děláš, nemůže vyvolat duševní onemocnění! Duševní nemoc je nemoc jako každá jiná. Týká se lidského mozku a mění to, jak se člověk cítí, myslí i jak se chová

Mozek je vlastně řídící místnost našeho těla. Je to jediný orgán, díky kterému můžeme přemýšlet a porozumět sami sobě. Různé části tvého mozku mají na starosti různé úkoly:

 • zpracovávat informace z našich smyslů - zrak, sluch, čich, chuť a hmat
 • kontrolovat naše emoce - štěstí, smutek, zlost, strach
 • řídit naše chování tím, že posílá vzkazy do různých částí těla
 • přemýšlet, plánovat a vyjadřovat myšlenky

Více se dozvíš třeba v knížce: "Co máš v hlavě?" od autora A. Frith a C. Kinga.

V každé z těchto oblastí se může něco pokazit. Nemocný obvykle prožívá velmi silné emoce - smutek, strach, úzkost. Jeho starosti a myšlenky mu brání žít normální každodenní život a chová se jinak, než ostatní. Možná tvůj rodič říká něco, co tě mate nebo ti dělá starost. Je důležité si uvědomit, že je to způsobeno právě jeho nemocí. 

video: Byl jednou jeden život - mozek www.youtube.com/watch?v=3xAOxVoRqpE

Proč duševní onemocnění vzniká?

Odborníci se shodují v tom, že nikdo přesně neví, proč duševní onemocnění vzniká. Právě tak jako onemocní tělo, může onemocnět i naše mysl. Většinou se na jeho vzniku podílí několik věcí současně:

 1. Narodíme se s tím, že jsme náchylnější k této nemoci.
 2. V mozku je nerovnováha chemických látek (dopamin a serotonin), které se starají o to, aby si mezi sebou nervové buňky předávaly signály.
 3. Člověk prožije nějakou těžkou událost, např. autonehodu nebo situaci, která se zdá být nezvládnutelná, třeba ztrátu zaměstnání, násilí v rodině, rozvod apod.

Každý jsme jiný, někdo má hodně starostí a neonemocní. Pro jiného stačí jedna taková situace a začne se cítit velmi špatně. Některá událost tě tak rozruší, že ji potom nemůžeš dostat z hlavy.

Existuje několik druhů duševních nemocí, např. úzkostná porucha, deprese, psychóza (schizofrenie). Každá se projevuje trochu jinak.

Deprese je dlouhodobý stav, kdy člověk prožívá silný smutek. Často je ve stresu, nevrlý, pláče bez důvodu. Každý je někdy smutný, to je úplně normální, ale nemocný člověk je s těmito pocity stále. Když se ráno probudí, celý den až do večera. Ve skutečnosti se takhle nechce cítit. 

Úzkostná porucha, deprese

Lidé s úzkostnou poruchou cítí často strach a trápí se. Tyto pocity jsou mnohem silnější, než člověk běžně prožívá. Strach může být tak velký, že nemůže dělat běžné věci, jako spát, jít ven, plánovat, radovat se s rodinou, přáteli a užívat si zábavu.

Všichni si někdy děláme starosti nebo jsme kvůli něčemu nervózní, třeba před testem ve škole, sportovním zápasem nebo před vystoupením před lidmi. Mít starosti a být nervózní, patří k člověku a obvykle zase odezní. Nemocný člověk má tyto pocity stále - když se vzbudí, během dne, když jde spát. Těchto pocitů se nedá zbavit snadno, může to trvat týdny, měsíce i roky.

Když žiješ s rodičem, který trpí úzkostí, asi toho slýcháš hodně o starostech a strachu. Rodič může mít problém se spánkem, je smutný, vystrašený, může se zlobit kvůli maličkostem, má problém s pozorností a nasloucháním druhých lidí. Každý člověk může úzkost prožívat jinak. To, že má rodič úzkostnou poruchu, neznamená, že ji budeš mít také.

Psychóza, schizofrenie

Psychóza je jiný druh onemocnění, které se projevuje takhle:

 • člověk má halucinace, tzn. že vidí, slyší nebo čichem cítí věci, které ostatní nevidí a neslyší. Nejčastěji slyší různé hlasy, které o něm mluví nebo říkají, co má nebo nemá dělat.
 • může mít myšlenky (bludy), že ho někdo sleduje přes televizi nebo posílá vzkazy, věří, že je známá osobnost. Také si může myslet, že jsou ostatní lidé proti němu, povídají si o něm, smějí se mu anebo mu chtějí ublížit. Je zbytečné nemocnému říkat, že to není pravda.
 • nemocný nemá chuť dělat věci, které ho bavily dříve, je hodně unavený a ospalý. Vypadá to, jako by byl líný, ale jsou to projevy nemoci. Nemá zájem vidět kamarády a raději je sám doma. Může být pro něj těžké ráno vstát z postele, uklízet byt, jít do práce.
 • smutnou náladu a hodně starostí
 • často se hádá, je podrážděný, nemůže se smát a někdy se zase směje bez příčiny
 • problémy se spánkem - např. v noci nemůže spát a potom spí skoro celý den
 • zvláštně se obléká (např. do černé), málo se myje
 • nemocnému dá velkou práci se na něco soustředit, např. přečíst knihu nebo se dodívat na film, dokončit nějaký úkol. Často zapomíná, např. co je potřeba koupit. Může o něčem mluvit a v polovině zapomene, co chtěl říct. Když chce něco promyslet, zdá se to být náročné. Někdy používá divná a nesrozumitelná slova.

Psychóza může probíhat různě, krátkou nebo dlouhou dobu. Pokud má tvůj rodič takové onemocnění, můžeš prožívat zmatek z toho, když nevíš, co z toho co říká je pravda a co není. Rodič tě možná přesvědčuje, že co slyší nebo vidí, je opravdové. Třeba najednou řekne: "musíme utíkat, protože nás někdo honí" - to je pro děti těžké. Nemysli si, že je to nějaký trik, nemocný tomu opravdu věří a může to být děsivé pro něj i rodinu. Jak se mohou tyto nemoci léčit?  Léčba

Bipolární porucha

Bipolární porucha je onemocnění, kdy se střídá období deprese a mánie. Člověk v mánii nepotřebuje dlouho spát, hodně mluví, protože se mu hlavou rychle honí myšlenky, je vlastně k nezastavení. Také je sebejistý a má odvahu pouštět se do nových věcí. Může si například půjčovat hodně peněz a potom je rychle utratit.

              Mít duševní onemocnění není žádná ostuda!


Dozvíš se víc o tomto tématu v knihách:

Štarková: Jak to chodí v lidské hlavě
Solantausová: Co trápí naše rodiče? 

Solantausová: Jak pomohu svému dítěti?

Frith, King: See inside your head

Film: V hlavě

Lidé trpí různými potížemi: někdo má nemocné srdce, někdo má cukrovku a někoho zase bolí záda... Je více lidí s duševní nemocí, než by se ti na první pohled zdálo!

Víš, že duševním onemocněním trpěli v minulosti někteří významní lidé, např. Johanka z Arcu (francouzská hrdinka), Francisco de Goya (španělský malíř), sir Issac Newton (anglický fyzik a matematik) a mnoho dalších?

Co to je úzkostná porucha a derpese se dozvíš také na těchto videích:

                               Více najdeš na www.nevypustdusi.cz