Jak získat pomoc a podporu

Když se tvůj rodič necítí dobře, není to tvoje vina! Je důležité vyhledat pomoc, když ji potřebuješ. Možná se stydíš nebo máš pocit, že tím zradíš rodiče. Najdi si víc informací, abys lépe rozuměl duševnímu onemocnění tvojí mámy nebo táty. Když o svých problémech s někým promluvíš, nebudou tě tolik trápit.

Také můžeš mluvit s nějakým odborníkem, např. doktorem, psychologem, sociální pracovníkem nebo terapeutem. Terapeut je odborník, který pomáhá lidem v těžkých situacích s různými typy problémů. Rozhovor s ním je důvěrný. Bude ti naslouchat, jak se cítíš, co si myslíš, jak situaci zvládáš. Nebude tě soudit, ale bude se s tebou snažit hledat řešení, jak ti pomoci. Nezapomeň, že poradce je zvyklý slyšet podobné problémy, jako jsou tvoje.

Může být těžké o tom začít mluvit, hlavně, když jsi zavalený pocity, a sdílení myšlenek je pro tebe nové, ale nemáš se za co stydět. V některých rodinách je duševní onemocnění tajemství, o kterém se nemá mluvit - to musí být pro tebe hodně těžké.

Uvažuj, jak bys mohl začít: "Moje máma/táta je nemocná. Nevím, jestli o tom můžu mluvit, ale myslím, že potřebuji pomoc".

Když o svých problémech s někým promluvíš, tak tě už tolik nebudou trápit! Nemůžeš nikoho najít, kdo ti pomůže? Nevzdávej to, hledej dál! Kontakt

Můj plán

Pro případ, že tvému rodiči nebude dobře, měj připravený speciální plán. Požádej někoho dospělého, aby ti s ním pomohl. Plán si můžeš nakreslit, napsat, ozdobit nějakými obrázky. Měl by obsahovat:

  1. jméno, rok narození, (adresu, jména sourozenců)
  2. důležitá telefonní čísla - mámy, táty, jiné důležité osoby, dětského lékaře, školy, Linky bezpečí
  3. "pokud bude potřeba, mohu zůstat s.............doma nebo přespat u........"
  4. rozvrh hodin ve škole, kroužky
  5. léky, které užíváš, alergie
  6. oblíbené jídlo, sport, hra
  7. oblíbené věci, které chceš mít u sebe, pokud budeš muset na nějaký čas k někomu odejít z domova (hračky, kniha, oblečení)
  8. čeho se bojíš, co nemáš rád
  9. pokud bude muset být tvůj rodič v nemocnici, jak s ním můžeš být v kontaktu (mít fotografii u sebe, navštívit ho, zavolat, napsat zprávu)?
  10. jak si opatříš peníze, pokud bude potřeba zaplatit dopravu, obědy, telefon, školní výlet?

Plán připevni na nějaké viditelné místo, třeba na ledničku a ukaž lidem, kterých se to týká. Krizový plán

Zkus si promluvit se svými rodiči nebo s někým dospělým, ke komu máš důvěru (rodinný přítel, trenér, výchovný poradce ve škole nebo učitel). Možná, že se ti hlavou honí různé otázky. Rodiče si obvykle myslí, že s dětmi se nemá o takových věcech mluvit, aby nebyly zbytečně vystrašené, nebo nevědí, jak jim nemoc vysvětlit. Ale děti chápou víc, než si rodiče myslí. Řekni jim, že potřebuješ vědět, co se v tvé rodině děje.

Když potřebuješ s někým mluvit, můžeš zavolat na některou linku, např. Linku bezpečí, tel: 116 111 nebo Modrou linku, tel: 549 241 010 - jsou zdarma a můžeš tam volat, psát nebo chatovat.

Děti se cítí nepříjemně nebo nervózně, když mají požádat o pomoc, ale vyplatí se to! Tvoje sdělení zůstane v bezpečí, nikdo se nic nedozví.      www.linkabezpeci.cz

Možná budeš chtít mluvit s jinými dětmi, které mají stejnou zkušenost. Lidé se necítí tak trapně, pokud zjistí, že má někdo podobné problémy.

Pokud se ti nechce mluvit, můžeš svoje pocity vyjádřit třeba tím, že si budeš psát deník, básně, kreslit, tancovat, sportovat, dívat se na film, číst knížku. Všechno, co ti pomáhá, se hodí a dělej to pravidelně! Více najdeš na: Jak se s tím vyrovnat

Když o svých problémech s někým promluvíš, nebudou tě už tolik trápit!